Skórzana tapicerka samochodowa

Siedziska i kokpit pokryte w części lub całości skórą do niedawna kojarzyły się wyłącznie z autami klasy Premium. Obecnie takie wykończenie, choć nadal prestiżowe, stało się dość powszechne. Wielu spośród odwiedzających nas klientów może pochwalić się elementami wyposażenia pokrytymi skórą naturalną czy też jej ekologiczną wersją.

Skórzana tapicerka samochodowa - Jak dbać?

Estetyka i funkcjonalność

Rynek samochodów używanych nasycony jest modelami różnej klasy, w których to często można trafić na skórzaną tapicerkę. Dla tych, którzy decydują się na auto z salonu, dostępna jest też półskóra, czyli siedziska tapicerowane tkaniną i skórą. Ta opcja swoją popularność zawdzięcza głównie dwóm aspektom. Po pierwsze klienci salonów samochodowych kierują się estetyką. Zachwyceni połączeniem dwóch różnych materiałów lub znudzeni skórzanymi wnętrzami, decydują się na wariant półskórzany. Po drugie stawiają na funkcjonalność, a w tym przypadku jest to wizja łatwego utrzymania w czystości. Środek pokryty materiałem kusi perspektywą większej odporności na ślady codziennego użytkowania.

Ząb czasu czy zaniedbanie

Zaniedbana, popękana i wypłowiała skórzana tapicerka to niestety dość częsty widok. Tłumaczony zębem czasu opłakany stan skórzanych siedzisk czy kokpitu jest jednak w dużej mierze wynikiem naszych działań (lub ich braku). Bardzo często zapominamy o systematycznym pielęgnowaniu wnętrz naszych aut. Zwłaszcza tych wykończonych w ciemnych kolorach – w końcu na czarnym brudu nie widać. A co z jaśniejszymi odcieniami? Sprawa niestety wygląda podobnie. Zaraz odezwą się chóry anielskie, że „taki mamy klimat” i skóra pęka od słońca. Możemy temu zapobiec lub przynajmniej opóźnić proces starzenia. W jaki sposób? Czyszcząc i konserwując elementy pokryte skórą od samego początku.

Zniszczona skórzana tapicerka samochodowa

Właściwa pielęgnacja to klucz

Jak więc chronić tapicerkę przed okrutnym zębem czasu?  Czyszczenie wnętrz tapicerowanych skórą zalecane jest co około 3 miesiące. Sam proces nie  jest skomplikowany i nie wymaga specjalnych narzędzi. Należy jedynie uzbroić się w cierpliwość,  odkurzacz i środki czyszczące do powierzchni skórzanych. Te dostępne są obecnie w każdym dyskoncie. Wybierać możemy spośród ściereczek czyszcząco-nawilżających, różnego rodzaju kremów czy sprayów.  Pamiętajmy jednak, że zadaniem tego typu chemii jest pielęgnacja już wcześniej wyczyszczonej tapicerki. W przypadku mocnych zabrudzeń lub uszkodzeń warto sięgnąć po profesjonalne środki, które przywrócą dawny blask skórzanemu wnętrzu. A jeśli nie potrafimy zrobić tego sami, warto zgłosić się do specjalisty. Dzięki takim działaniom możemy uniknąć konieczności renowacji zniszczonej tapicerki skórzanej, która bywa bardzo kosztowna.

Scroll to Top