Przyciemnianie szyb – dlaczego warto podjąć się tego tematu?

Przyciemnianie szyb samochodowych nie jest tylko elementem „szpanu” dla kierowcy. Wręcz przeciwnie, dzięki przyciemnionym szybom możemy uzyskać masę korzyści związanych z naszym bezpieczeństwem i komfortem. Dzięki przyciemnionym szybom możemy łatwo zmniejszyć temperaturę wewnątrz auta. Oprócz tego możemy zapewnić większy komfort jazdy osobom, które podróżują z nami na tylnej kanapie. Możemy także zdecydowanie bardziej zadbać o bezpieczeństwo przedmiotów, które pozostawiamy w naszym aucie z tyłu. Aby jednak móc się cieszyć powyższymi elementami, musimy powierzyć przyciemnienie szyb profesjonalistom w swoim fachu, dzięki którym efekt przyciemnionych szyb przetrwa przez kolejne lata

Przyciemnianie szyb – dlaczego warto podjąć się tego tematu?

Zacznijmy od samego początku…

Kiedy wybieramy się po nasze pierwsze auto do producenta, wtedy skupiamy się na zupełnie innych kwestiach. Najważniejsze są dla nas pakiety stylizacyjne, dzięki którym auto ma usportowiony charakter. Zwracamy także uwagę na dostępne technologie, takie jak światła LED, dynamiczne kierunkowskazy czy inne dodatki, dzięki którym czujemy się bezpiecznie podczas jazdy. Przykładem może być asystent parkowania, kamera cofania, czujnik wykrywania pierwszych czy asystent toru jazdy. Każda z tych opcji jest bardzo ważnym dodatkiem, który jak najbardziej warto wziąć pod uwagę. Niemniej jednak w tym wszystkim gubimy proste rozwiązania, takie jak „złodziejki” do naszych kół, czy wspomniane przyciemnienie szyb.

Wybierając przyciemnienie u producenta doskonale wiemy, co otrzymujemy w zamian. Owszem, płacimy spore pieniądze w porównaniu do usługi wykonanej zewnętrznie, niemniej jednak przyciemnienie wykonane jest na zupełnie nowej szybie, która nie ma żadnych mikrouszkodzeń. Skutkiem tego, jest ona najlepsza do wykonania przyciemnienia. Dodatkowym atutem jest fakt, że producenci stosują dodatki termoizolacyjne, bądź izolacje z akustyką. Dzięki temu zyskujemy dodatkowe atuty, dzięki którym cieszymy się jeszcze lepszymi efektami wynikającymi z przyciemnienia szyby.

Zalety wynikające z przyciemnionych szyb

Kiedy nasze szyby nie są przyciemnione, z czasem dochodzimy do wniosku, że już najwyższy czas na wykonanie tego prostego, aczkolwiek bardzo skutecznego zabiegu dla naszego auta. W głównym stopniu myślimy o walorze estetycznym, ponieważ przyciemnione szyby nadają naszemu autu jeszcze większego sznytu i podkreślają jego zadziorność. Skutkiem tego, efekt wizualny jest jak najbardziej na plus. Często jednak w tym wszystkim gubimy inne, równie istotne kwestie.

Decydując się na przyciemnienie szyb w naszym aucie, decydujemy się na zatrzymanie działań promieni UV. Promienie redukujemy nawet do 98% stopni, co pozwala nam na wygodną i bezproblemową jazdę. Oczywiście efekt ten docenimy głównie w lecie, kiedy słońce jest w pełni swojej klasy. Dzięki redukcji energii słonecznej do 70% również rzadziej sięgamy po klimatyzację, co jest dla wielu osób po prostu zdrowym zabiegiem. Nawet jeśli leciutko odpalimy naszą klimatyzację, szybko odczujemy przyjemny chłód, który szybko nie zniknie dzięki zastosowaniu przyciemnionych szyb.

Pamiętajmy jednak głównie o naszym bezpieczeństwie. Dzięki przyciemnionym szybkom redukujemy blaski i zmniejszamy powstawanie refleksów, dzięki czemu chronimy się skutecznie przed oślepieniem i chronimy także własny wzrok. Im mniej światła, tym mniejsze jest zmęczenie naszych oczu.

Zalety przyciemnionych szyb​ samochodowych.

Na samym końcu warto pamiętać że folia przyciemniająca zmniejszy ryzyko stłuczenia naszej szyby i dodatkowo uchroni elementy wnętrza przed ich wyblaknięciem, kiedy nasze auto stoi codziennie pod pełnym słońcem.

Przyciemnianie szyb samochodowych – która z folii okazuje się najlepsza?

Kiedy już przekonaliśmy się do przyciemnienia naszych szyb, zapewne zastanawiamy się, która z folii jest na dzień dzisiejszy najlepsza. Warto jednak pamiętać, że przyciemnianiem szyb powinien zająć się profesjonalny warsztat, który ma w tym doświadczenie i który wybierze za nas najlepszą folię do naszego auta. Dzięki temu efekt końcowy będzie odpowiedni.

Niestety we własnym zakresie nie będziemy w stanie założyć odpowiedniej folii przyciemniającej, ponieważ potrzeba do tego nie tylko bardzo dużych umiejętności, lecz także odpowiedniego sprzętu, który wykorzystywany jest na co dzień do tego typu realizacji. Skutkiem tego, nie jesteśmy w stanie sami wykonać takiej czynności jak naklejenie folii, która dodatkowo jest termokurczliwa i bardzo szybko zmienia się podczas klejenia.

Jeśli nie mamy doświadczenia, nasz eksperyment niestety nie uda się, natomiast my popadniemy w bardzo duże koszty, które będą wynikać z „wtopienia” gotówki na same materiały, które nie należą do najtańszych. Niestety to nie jest tak, że możemy sobie kupić folię, dociąć ją i nakleić. Trzeba do tego naprawdę, bardzo dużych umiejętności i wyczucia. Dlatego takie kwestie powierza się doświadczonym ekspertom, którzy codziennie zajmują się oklejaniem aut.

Na ile procent możemy przyciemnić nasze szyby?

Polskie prawo konkretnie reguluje wszystkie kwestie związane z przyciemnianiem szyb. Skutkiem tego, musimy dostosować się do panujących dziś przepisów w tej kwestii.

Według ustawy z 2016 roku (oz. 2022 Dział III rozdział I art. 8 ust. 5), która porusza temat przyciemnianych szyb wiemy, że współczynnik przepuszczalności musi być co najmniej na poziomie 70%. Mowa oczywiście o przednich szybach, które są istotne dla kierowcy poruszającego się po drodze.

Jeśli zaś chodzi o pozostałe szyby, tutaj mamy pełną dowolność. Od nas zależy, jaki stopień przepuszczalności będzie na bocznych szybach z tyłu auta, oraz na tylnej szybie naszego auta.

Pamiętajmy także o tym, że podczas przeglądu technicznego diagnosta obowiązkowo sprawdza stopień przepuszczalności naszych szyb. Skutkiem tego, nie możemy kombinować z przednimi szybami, ponieważ nasze auto nie zostanie dopuszczone do ruchu.

Weźmy także pod uwagę, aby wykonać przyciemnienie wyłącznie przez renomowany serwis, który zajmie się tym tematem profesjonalnie. Choćby z uwagi na fakt, aby mieć pewność co do wspomnianej wyżej przepuszczalności światła w naszym aucie.

Scroll to Top